Emiş Valfi

Vidalı hava kompresörlerinde, vida gövdesi üzerine bağlanan ve emilen havayı kontrol eden parçadır. Bu parça üzerindeki selenod valfler yardımıyla kontrol edilen bir valftir. Kompresörün kapasitesine gör büyüklükleri değişmektedir.

Kompresör üretici firmalar kendilerine uygun olan modelde emiş valfi kullandıkları için değişik tipte emiş valfleri bulunmaktadır. Kimi emiş valfi dengeli ağırlık sistemiyle çalışırken kimi emiş valfi yaylı sisteme sahiptir.

Emiş Valfi Görevi

Emiş valfleri vida ünitesinin tamamlayıcı parçasıdır. Vida bloğunun üst girişine yerleştirilir ve civatalar yardımıyla sabitlenir. Sızdırmayı önlemek amacıyla emiş valfi ve vida ünitesi yüzeyleri arasına conta kullanılmaktadır. Kompresörünüzü çalıştırdığınızda emiş valfinin yapısında yer alan besleme deliğinden sistemin havası emilir. Buradan emilen hava kompresörün iç basıncını 1-2 bar yükseltir. Bundan sonra kompresörünüz selenoid valf yardımıyla pompanın açılmasıyla tam yüke geçerek tam kapasite çalışmaya devam eder.

Kompresörünüz havayı belirli bir basınca kadar doldurduktan sonra selenoid valfe bilgi göndererek emiş valfinin kapatılmasını sağlar. çalışmasını tamamlamış olur.

Bunlara ek olarak, kompresörünüz boşa geçtiğinde iç basıncını, yine emiş grubu üzerinden yavaşça havayı tahliye ederek dengeler.

Incoming search terms:

  • emiş kontrol valfı kompresör
  • emiş valfi
  • kompresör emiş grubu
  • kompresör emiş valfi

Bir cevap yazın