Termostat

Termostat

Termostatların genel olarak görevleri ısıyı belirli bir seviyede tutmaktır. Kullanım alanları çok geniştir. Binalarda ısıtıma sistemlerinde, arabalarda, su ısıtma cihazlarında vb. gibi birçok alanda karşımıza çıkarlar. Kompresörlerde ise termostat kullanılmasının amacı, kışın soğuk havalarda kompresörün zarar görmesini engellemektir. Bunu için birkaç farklı ısı kontrol yöntemi kullanılmaktadır.

Termostatlı Seperatör Takozu

Burada termostat, takoz içerisine yerleştirilmiş mekanik ve ısıya duyarlı çalışan bir müşür ile çalışır. Takoz içerisindeki kanallar sayesinde kompresör içerisinde dolaşan yağ yönlendirilir. Müşür kapalı durumdayken, yani belirli bir ısıya ulaşılmamış ise termostat kapalıdır. Bu, kompresör içerisindeki radyatöre giden hortumları devredışı bırakarak yağın soğutulmadan dolaşımını sağlar. Böylelikle, kompresörün soğuk havalarda kendisini daha çabuk ısıtması sağlanır. Ancak bu termostat belirli bir ısıya ulaştığında içerisindeki müşür açılır ve takoz içerisindeki kanallardan radyatöre giden hortum devreye alınmış olur ve kompresörün çalışması normale döner.

 Dijital Kontrol Ünitesi

Isıyı kontrol etmek için dijital kontrol üniteleri de kullanılmaktadır. Bunlar kompresördeki mekanik ısı verisini bilgi olarak dijital kontrol ünitesine gönderir. Kontrol ünitesindeki bu bilgi dijital ekranda gösterilir. Bu ısı kontrol sistemlerinde hidrolik hortumlar ayrıştırılmamıştır. Yağ sürekli olarak radyatörden dolaşır. Ancak, kontrol ünitesi üzerinden soğutma fanının kaç derece sıcaklıkta açıp kaç derece sıcaklıkta kapanması gerektiği ayarlanır. Yani burda kontrol edilen yağ değil soğutma fanıdır.

Kontaklı Dijital Hararet Göstergesi

Bu sistem dijital kontrol ünitesine benzemektedir ancak daha basit bir yapıyla çalışır. Dijital hararet göstergesi üzerinden ayarlanan sıcaklıkta fan motoruna kontak verilerek soğutma fanının belirli bir sıcaklıkta çalışması sağlanır.

Incoming search terms:

  • kompresör hararet saati

Bir cevap yazın